Dlaczego osuszamy ?

Dla ludzi i innych istot żywych najważniejszym parametrem dla wszystkich procesów życiowych jest TEMPERATURA powietrza.

Dla obiektów nieżywych to WILGOTNOŚĆ powietrza jest najważniejszym parametrem, a temperatura jest mniej istotna.
Dlatego jeżeli chcemy zapewnić optymalne procesy dla produkcji lub magazynowania produktów należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza. Ma to znaczenia dla jakości i trwałości produktów.

Oto kilka przykładów :

FARMACJA
Wilgotność powietrza jest niezwykle istotna w procesie produkcji i powlekania tabletek. Osuszacze są w stanie kontrolować wilgotność na odpowiednio niskim poziomie powodując tym samym mozliwość produkcji np. tabletek musujących. Suche powietrza to między innymi właściwy skład chemiczny proszków, z których produkowane są tabletki, eliminacja koagulacji proszku zanim kapsuła żelatynowa zostanie zamknieta.. Przy procesach suszenia produktów w suszarkach fluidalnych suche powietrza umożliwia pracę przez cały rok, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Produkty farmaceutyczne powinny być magazynowane w suchym powietrzu.

 

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY
Utrzymywanie właściwych parametrów powietrza a zwłaszcza wilgotności jest niezbędne w wielu procesach technologicznych produkcji żywności np. produkcja czekolady, wszystkich produktów polewanych czekoladą,
krówek, lizaków itp. Osuszacze zapobiegają zbrylaniu się produktów higroskopijnych, jak cukier, kakao, zelatyna,
przyprawy ziołowe.
Kontrola wilgotności powietrza może wyeliminować negatywne oddziaływanie zmian pogody na wygląd i skład produktów spożywczych. Osuszacze mają zastosowanie w branży mleczarskiej – dojrzewanie serów, transport pneumatyczny produktów sypkich, pomieszczenia solanek, warzelni, pakownie i magazyny chłodnicze. Są używane przy suszeniu ryb , suszarniach i dojrzewalniach wędlin i kiełbas. W piekarnictwie w procesie fermentacji, pakowanie i magazynowania pieczywa mrozonego . Suche powietrze zapobiega skraplaniu się wilgoci na powierzchniach produktów (czekolada, cukierki) lub na urządzeniach chłodniczych. Osuszacze z powodzeniem są stosowane do suszenia ziół tak aby nie traciły one olejków eterycznych i naturalnego koloru. Browary osuszają powietrze w okolicach unitanków aby uniknąć konensacji i rozwoju pleśni. Firmy produkujące jogurty i róznego rodzaju produkty zamykane lub pakowane w niskich temperaturach stosują suche powietrze tak aby uniknąć procesów plęśniowych podczas przechowywania przed sprzedażą.

 

MAGAZYNY – nie ogrzewaj ! – osuszaj !

Magazynowanie towarów w powietrzu suchym jest stosowane dla wielu materiałów higroskopijnych: proszków, cukru, kawy, ziół, papieru, mebli, płyt podłogowych itp. W celu ochrony przed korozja chemiczną osuszne są magazyny sprzętu elektronicznego, sprzętu wojskowego, amunicji, stali. Suche powietrze jest niezbędne dla zachowania odpowiedniej, wysokiej jakości produktów. Osuszanie powietrza jest dużo bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie i wentylowanie olbrzymich powierzchni magazynowych. Dzięki zastosowaniu osuszania mozemy kontrolować wilgotnośc względną w magazynach dlatego produkty mogą być przechowywane przez dłuższy czas w doskonałym stanie . Zastosowanie osuszaczy powietrza zapobiega powstawaniu i rozwojowi korozji, bakterii, pleśni.

 

CHŁODNIE i MROŻNIE
Obniżenie wilgotnośći poietrza w chłodniach wpływa korzystnie na wygląd i trwałaość przechowywanych produktów i opakowań.
Montaz systemu antyoblodzeniowego wyposazonego w osuszcze spowoduje następujące korzyści:
lod nie osiada na paskach foliowych
lod nie osiada na suficie,opakowaniach i krawedziach drzwi-brak uszkodzeń
suche parowniki pracują z większą sprawnością , krótsze czasy pracy sprężarek
większe bezpieczeństwo pracy – wyelimionowanie mozliwości poślizgniecia się przez pracowników, sprawniejsze poruszanie się wózków widłowych, brak mgły utrudniajacej widoczność
mniejsze zuzycie energii urzadzeń chłodniczych

 

WODOCIĄGI
Stacje uzdatniania wody, hale filtrów, przepompownie są ciągle narażone na wykraplanie się wody na urządzeniach, zbiornikach, ścianach budynku. W celu zapobieżenia kondensacji pary wodnej i korozji chemicznej należy stosować osuszacze. Suche powitrze powinno mieć punkt rosy ponizej temperatury jaką ma woda w rurociagach lub zbiornikach.W oczyszczalniach ścieków nieprzyjemny zapach może być dużym problemem zarówno dla tych, którzy tam pracują, jak i najbliżeszego otoczenia. Brzydki zapach może n być znacznie obniżony, jeżeli wilgotność względna powietrza będzie utrzymywać się poniżej 50% RH.

 

ENERGERYKA
W trakcie postoju elektrowni szereg drogocennych urządzeń energetycznych należy zabezpieczac przeciwko korozji chemicznej. Kotły, szynoprzewody, turbiny, elektrofiltry, generatory mogą ulec uszkodzeniu podczas postoju. Zastosowanie konserwacji postojowej suchym powietrzem może zabezpieczyć urzadzenia w pełni przed tymi zjawiskami. Również w trakcie budowy lub remontów zbiorników gazu, paliw lub rurociągów stosuje się suche powietrze.

 

MUZEA , ARCHIWA, OBIEKTY ZABYTKOWE
Nadmierna wilgotność powietrza jest jednym z wielu problemów w walce o zachowanie dla przyszłych pokoleń naszego dziedzictwa jakim są zabytkowe przedmioty. Jeżeli wilgotność względna jest utrzymywana w granicach dopuszczalnych limitów, żadne mikroorganizmy czy bakterie nie mogą się rozwijać i żadna metalowa powierzchnia nie ulegnie korozji. Nowoczesne archiwa państwe ,wojewódzkie jak również archiwa radiowe lub telewizyjne muszą być wyposazone w urzadzenia do kontroli wilgotnośći aby można było przechowywać przez wiele lat cenne materiały bez uszkodzeń.

 

PRZEMYSŁ MIĘSNY
Suche powietrze wykorzystywane jest w komorach dojrzewalniczych i suszarniczych. Podczas produkcji sufity i ściany są wolne od skroplin, co zapewnia wysoką jakość produkcji oraz wysoki standard higieniczny. Jeżeli wilgotność względna jest utrzymana poniżej 70%RH, wtedy zredukowane zostaje ryzyko pleśni i rozmnazania bakterii. Stosowanie osuszaczy jest zdecydowanie mniej energochłonne od wentylacji pomieszczeń powietrzem zewnętrzym – latem musimy schładzac, zimą podgrzewać. Pomieszczenia, korytarze schną szybciej po ich umyciu, zmniejszając czas przestoju do minimum. Na halach rozbioru bydła, trzody możemy uniknąć kondesacji pary wodnej stosując suche powietrze. W schładzanych magazynach wyrobów gotowych możemy kontrolować rozwój bakterii i szybciej doprowadzić do stanu suchego produkty przed pakowaniem. Stosując suche powietrze na pakowaniach kielbas, parówek unikniemy wykraplania się wody w opakowaniach zbiorczych podczas magazynowania w niskich temperaturach.

 

TWORZYWA SZTUCZNE
W przemysle produkcji tworzyw sztucznych od wielu lat stosowane jest suche powietrze. Problemy z wilgocią mogą pojawić się już w trakcie powstawania kondensacji na formach wtryskowych („pocenie się” form) aż do adsorpcji wilgoci przez granulaty. Zastosowanie osuszaczy zwiększa wydajność produkcji, zapewnia wyższą jakość produkowanych wyrobów ( gladkie powierzchnie ), niezawodność działania (mniej napraw i konserwacji ).

 

ANTYKOROZJA

W trakcie wykonywania prac antykorozyjnych i malarskich, w środku zamkniętych zbiorników, cystern, rurociągów itp. należy ich wnętrzu utrzymywać odpowiednią wilgotnośc względną, poniżej np.45%RH. Zapobiega to powstawaniu i rozszerzaniu się procesów korozyjnych, podnosi jakość oraz trwałość powłoki malarskiej.

 

BUDOWNICTWO i OSUSZANIE BUDYNKÓW

W trakcie wykonywania prac budowlanych wewnątrz budynku uzywane są ogromne ilości wody. Wysoka wilgotność w powietrzu stanowi duży problem. Na mokrych tynkach, wylewkach betonowych stropów i podłóg nie można prowadzić prac wykończeniowych. Wilgoć w budynku prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, wysoka wilgotność jest przyczyną powstawania procesów korozyjnych stali.
Ogrzewanie powietrza jedynie migracje wilgoci z jednej części budynku do innej. Ogrzewanie powietrza w połączeniu z wentylacją jest bardzo drogą metodą osuszania. Przy zastosowaniu osuszaczy wilgoć zostanie usunięta z budynku szybko i tanio.

 

BASENY I JACKUZI

Wszędzie gdzie znajdują się otwarte zbiorniki wodne, woda będzie parować w określonym zakresie w zależności od jej temperatury , powodując w konsekwencji wzrost wilgotności powietrza. Dlatego należy przewidzieć system wentylacji z osuszaniem powietrza w celu zapewniania komfortu dla uzytkowników.

 

PRALNIE I SUSZARNIE

Aby przyspieszyc proces suszenia ubrań, dywanów itp używa się kondensacyjnych osuszaczy powietrza.

 

LODOWISKA

Aby zapewnić przejrzystość powietrza nad taflą lodowiska stosuje się adsrpcyjne osuszacze powietrza. Suche powietrze wpływa również na na jakość lodu, dowodem tego są mistrzostwa świta w łyżwiarstwie szybkim. Światowe rekordy prędkości zostały osiagniete tylko na lodowiskach wyposazonych w osuszacze.

 

WOJSKO

Wszystkie rodzaje wojsk uzywają osuszaczy począwszy od typowych zastosowań takich jak magazyny amunicji, mundurow. Zabezpiecza się przeciwko korozji bojowe wozy piechoty, czołgi, stacje radarowe, samoloty.
Osuszane są też niektóre pomieszczenia w lodzie podwodnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *