Gruntowa pompa ciepła

Choć pompy ciepła początkowo budziły wiele kontrowersji, związanych przez wszystkim z ceną ich montażu, obecnie stają się często wybieranym sposobem ogrzewania domu. Ostatnich kilka lat pokazało, że urządzenia te pozwalają na duże oszczędności, są wyjątkowo wygodne w użytkowanie i niezawodne, jeśli chodzi o ogrzewanie.

Cechą, która także nie jest bez znaczenia, jest wyjątkowo korzystny wpływ pomp ciepła na środowisko naturalne, są one jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania budynków.

Gruntowa pompa ciepła najczęściej montowanym typem pompy

Gruntowe pompy ciepła są najczęściej montowanym rodzajem pomp. Jest to bez wątpienia najbardziej inteligentna metoda na wykorzystanie ciepła ziemi. Pozwala ona na duże oszczędności, co jest szczególnie istotne w dobie nieustannego wzrostu cen paliw. Gruntowa pompa ciepła nie zużywa dużych ilości energii elektrycznej, czerpie głównie z gruntu, dzięki czemu możemy cieszyć się ogrzewaniem w naszym domu w bardzo niskiej cenie.

Tym, co jest szczególnie cenione, jest wysoki komfort obsługi. Gruntowe pompy ciepła nie wymagają niemal żadnych czynności, działają samodzielnie i są wyjątkowo niezawodne. Jest to ogromna odmiana, szczególnie dla właścicieli domów, którzy przed zamontowaniem gruntowej pompy ciepła ogrzewali dom węglem.

Pompa nie generuje zanieczyszczeń, jest niezwykle sprawna, a jej żywotność szacuje się aż na dwadzieścia lat. Dodatkowo pompy te są wyjątkowo odporne na usterki, dzięki czemu nie pojawia się zbyt częsta konieczność serwisowania.

W jaki sposób gruntowa pompa ciepła ogrzewa budynek

Gruntowa pompa ciepła ogrzewa dom energią pobraną z gruntu. Choć w tym celu potrzebuje ona energii elektrycznej, to jednak jej pobór jest o wiele niższy niż w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania. Pompa ciepła nie potrzebuje także paliwa ani żadnej obsługi, działa sama i przede wszystkim – tanio. To oszczędność jest główną przyczyną, dla której pompy ciepła zdobywają coraz większe grono zwolenników. Pomimo początkowych wysokich kosztów montażu, inwestycja zwraca się bardzo szybko, a właściciele mogą cieszyć się czystą i bezawaryjną gruntową pompą ciepła przez co najmniej 20 lat.

Montaż gruntowej pompy ciepła

Decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła, nie należy przesadnie ciąć kosztów. Złe umieszczenie rury może sprawić, że pompa ciepła będzie nieefektywna. Choć im głębsze ułożenie rury, tym lepiej będzie ona działała, z uwagi na koszt montuje się ją z reguły na granicy strefy przemarzania, czyli na głębokości 0,8 do 1,4 metra. Ilość ciepła zależy przede wszystkim od wilgotności gleby – gęstość strumienia ciepła na gruntach gliniastych wynosi 30 W/m3, a na terenach suchych – 10 W/m3.

Istotną kwestią jest także dobór odpowiedniej mocy grzewczej. Jeśli jest ona zbyt wysoka, gruntowa pompa ciepła nieustannie się włącza i wyłącza, co znacznie zwiększa pobór energii elektrycznej, jeśli jednak jest zbyt niska, temperatura w pomieszczeniach w chłodne dni może okazać się niewystarczająca. Dlatego potrzebna jest profesjonalna pomoc, zarówno na etapie montażu, jak i doboru mocy, abyśmy mogli cieszyć się nasza pompą przez długi czas.

RADWAN – Osuszanie, Wentylacja, Pompy ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *