Oszczędne ogrzewanie

Oszczędne ogrzewanie dzięki zastosowaniu pomp ciepła

 

Od niedawna pompy ciepła zyskują na popularności, przede wszystkim dzięki obniżeniu ich cen, a także z uwagi na fakt, iż nieustannie wzrastają ceny ciepła i paliw do ogrzewania.

Poszukujemy alternatywnych źródeł ciepła i coraz chętniej decydujemy się na rozwiązania naturalne, a często darmowe lub bardzo tanie. Pompy ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii, są nie tylko ekologiczne, ale też wyjątkowo oszczędne. Pozwalają na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania oraz pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Dlaczego więc tak rzadko decydujemy się na ich montaż, a zamieszanie wokół pomp ciepła budzi tak wiele emocji?

Instalacja pompy ciepła

Zainstalowanie pompy ciepła jest bardzo trudną decyzją, a same pompy budzą od jakiegoś czasu ogromne emocje. Chodzi przede wszystkim o wysoki koszt ich instalacji – może on sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inwestorzy prześcigają się w obliczeniach, po ilu latach zwróci się koszt instalacji pompy ciepła, jednak wyliczenia te nie są takie proste.

Sama oszczędność finansowa kształtować się będzie na poziomie kilkuset złotych miesięcznie, czyli koszt montażu pompy zwróci się po kilku latach. Jednak należy wziąć pod uwagę nieustannie rosnące ceny paliw. Obecnie oszczędność może wynosić 400 złotych miesięcznie, a za kilka lub kilkanaście lat być o wiele większa. Jest to główny argument inwestorów, którzy montowanie kosztownych pomp ciepła tłumaczą tym, że będą ogrzewać budynki niesłychanie niskim kosztem przez co najmniej 20 lat, a kiedy ceny paliw wzrosną (a jest oczywiste, że wzrosną), oni nadal będą niewiele płacić za ogrzewanie, szczególnie w stosunku do osób, które do ogrzewania wykorzystują energię elektryczną.

Oszczędne ogrzewanie nie tylko pod kątem finansowym

Oszczędności związane z pompą ciepła dotyczą nie tylko kwestii finansowych. Montaż takiego urządzenia pozwala wykorzystywać zasoby odnawialne, jest jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania. Jest to istotne, ponieważ wielu z nas chce żyć ze świadomością, że nie degraduje środowiska.

Posiadanie pompy ciepła pozwala także zaoszczędzić ogromną ilość czasu – jest ona urządzeniem całkowicie bezobsługowym, pracuje samodzielnie zarówno w dzień, jak i w nocy. Pompa ciepła nie potrzebuje stałych dostaw paliwa, w przeciwieństwie do tradycyjnych nośników energii, ponieważ zasilana jest energią elektryczną. Innym plusem jest czystość, o której nie można mówić na przykład w przypadku ogrzewania węglem. W dzisiejszym świecie, kiedy nieustannie brakuje nam czasu, samoobsługowe i oszczędne ogrzewanie jest doskonałym rozwiązaniem.

Szerokie zastosowanie

Do wzrostu popularności pomp ciepła przyczynia się taki szeroki wachlarz możliwości ich zastosowania. Pompy ciepła nie tylko zapewniają nam ogrzewanie domu w zimowe czy chłodne dni, ale także przyjemnie wychładzają wnętrza, kiedy na zewnątrz doskwiera upał. Funkcja chłodzenia zapewnia nam wtedy przyjemne orzeźwienie.

Pompa ciepła może być stosowana przez cały rok, niezależnie od warunków i lokalizacji. Producenci pomp ciepła w najnowszych modelach przygotowują także funkcje podgrzewania basenów, a zatem montaż pompy pozwoli nie tylko na ogrzanie domu i wody użytkowej, lecz także na zapewnienie odpowiedniej temperatury w przydomowym basenie.

Pompy ciepła wykorzystywane są nie tylko w domach, lecz także w firmach i obiektach przemysłowych. W czasach, kiedy ekologia ma olbrzymie znaczenie, a wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii staje się priorytetem na skalę światową, szczególnie istotne jest zastosowanie ekologicznych rozwiązań w miejscach, gdzie pobór energii jest bardzo duży.

Przemysłowe pompy ciepła dużej mocy pozwalają na ogrzewania nawet największych fabryk, supermarketów i innych obiektów przy niskich kosztach. Tego rodzaju rozwiązania z pewnością będą nieustannie zyskiwać na popularności, ponieważ pozwolą oszczędzić nie tylko pieniądze, ale też środowisko naturalne.

Pompy ciepła dużej mocy mogą być z powodzeniem stosowane w różnego typu obiektach, nawet tych, gdzie potrzebne są bardzo duże ilości energii elektrycznej czy ciepłej wody.

Różne typy pomp ciepła

Niezależnie od rodzaju urządzenia, czy jest to przemysłowa pompy ciepła wysokiej mocy, gruntowa pompa ciepła lub powietrzna pompa ciepła, warto wprowadzać takie rozwiązania. Oszczędności kształtują się tu na naprawdę zadowalającym poziomie, ponieważ – w największym skrócie – pompa ciepła pobiera 1kWh energii elektrycznej, a 1-4 kWh pobiera z otoczenia (w zależności od tego, czy jest to powietrzna pompa ciepła, gruntowa czy inna), a następnie przekazuje do otoczenia 2-5 kWh. A zatem urządzenie dostarcza więcej energii niż zużywa, dlatego jest tak tania w eksploatacji. Współczynnik wydajności rzędu 2-5 pozwala na duże oszczędności oraz uzyskiwanie energii niskim kosztem, dlatego warto przekalkulować, czy nie będzie to bardziej opłacalne.

Pompa-ciepla-gruntowa-seria-WHApowietrzne-pompy-ciepla

Wiele osób rezygnuje z pomp ciepła ze względu na wysoki koszt montażu. Trudno się dziwić, ponieważ koszt przydomowej gruntowej pompy ciepła może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy, a przemysłowa pompa ciepła dużej mocy to jeszcze większy wydatek, jednak warto dokonać obliczeń, jaki będzie koszt ogrzewania przy obecnych rachunkach w ciągu najbliższych 20 lat, a z pewnością okaże się, że przewidywany koszt ogrzewania pompą ciepła będzie o wiele tysięcy złotych niższy.

Oszczędność pieniędzy, czasu i otaczającego nas środowiska naturalnego, na które pozwalają pompy ciepła, z pewnością przyczyni się do wzrostu popularności tych urządzeń, a w efekcie stale będzie obniżała się ich cena. Wybór pompy ciepła jest obecnie najlepszą inwestycją.

RADWAN – Osuszanie, Wentylacja, Pompy ciepła

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *