Powietrzna pompa ciepła

Ogrzewanie budynku powietrzną pompą ciepła nie jest co prawda tak tanie, jak ogrzewanie pompą gruntową, jednak ta metoda zyskuje coraz większe grono zwolenników, ze względu na to, że jest o wiele łatwiejsza w montażu.

O ile pompa gruntowa wymaga wielu prac, z uwagi na fakt, że w jej przypadku najistotniejszą kwestią, która będzie miała później wpływ na efektywność ogrzewania, jest głębokość umieszczenia rury, a tyle w przypadku powietrznej pompy ciepła montaż nie jest już tak problematyczny.

Powietrzna pompa ciepła nie jest tak efektywna jest pompa gruntowa czy wodna, jednak nie potrzebuje ona dodatkowej instalacji do odbioru ciepła. Zimą powietrze jest znacznie chłodniejsze, dlatego tak popularne są pompy typu powietrze-powietrze, które odwracają kierunek obiegu powietrza i zimą ogrzewają pomieszczenia, a latem ja chłodzą.

Ekonomiczna powietrzna pompa ciepła

Ogrzewanie budynku powietrzną pompą ciepła jest o wiele tańsze niż używanie w tym celu grzejników elektrycznych, kotłów na gaz ciekły czy olej opałowy. Metoda ta jednak jest o wiele bardziej wygodna – pompy ciepła działają w zasadzie samodzielnie, nie potrzebują żadnej dodatkowej obsługi. To inteligentne urządzenia, które zapewniają ciepło w naszych domach bez żadnych dodatkowych czynności z naszej strony.

Pompy te są też bezawaryjne, konieczność serwisowania pojawia się niezwykle rzadko. Właśnie z uwagi na ten fakt, a także na ogromne oszczędności, pompy ciepła zyskują tak dużą popularność i grono ich zwolenników poszerza się w tak szybkim tempie.

Szybki zwrot inwestycji

Kwestią, która często zniechęca do zakupu i montażu pompy ciepła, jest wysoki koszt początkowy. Należy jednak zauważyć, że cena montażu zwraca się bardzo szybko, często już po kilku latach. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na cenę powietrznej pompy ciepła, jest jej moc grzewcza – w przypadku małej powierzchni grzewczej, która będzie obsługiwana przez pompę, cena może być niższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, niż w przypadku dużej powierzchni. Dlatego też przed zakupem powietrznej pompy ciepła dobrze jest dokładnie ocieplić dom – co zresztą jest wskazane zawsze.

Jest to rozwiązanie, które chwalą sobie właściciele, często pomimo wielu początkowych wątpliwości. Można także spotkać się z opinią, że nasz klimat nie nadaje się do ogrzewania powietrzną pompa ciepła, ponieważ zimy są bardzo mroźne, okazuje się jednak, że średnia temperatura w latach 2000-2010 oscylowała pomiędzy 3-8 stopni Celsjusza. Daje to temperaturę porównywalną do tej na poziomie gruntu, gdzie umieszczana jest rura gruntowej pompy ciepła. Nie da się ukryć, że efektywność powietrznej pompy ciepła może budzić wiele wątpliwości, jednak ostatnie lata pokazały, że rozwiązanie to jest niezawodne i bardzo korzystne finansowo.

Jeśli chcą Państwo cieszyć się niskim kosztami ogrzewania domu, korzystać z urządzenie, które nie potrzebuje żadnej obsługi, a także przyczynić się do ochrony środowiska (powietrzne pompy ciepła są wyjątkowo ekologiczny rozwiązaniem), warto zastanowić się nad montażem pompy ciepła.

RADWAN – Osuszanie, Wentylacja, Pompy ciepła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *