Osuszacze umożliwiają pozbycie się wilgoci z powietrza i oczyszczenie go, a co za tym idzie zapewnienie komfortu użytkownikom basenów czy pracownikom zakładów przemysłowych. Wyróżniamy kilka rodzajów osuszaczy, a jednym z częściej używanych są urządzenia, których działanie jest oparte o zasadę adsorpcji. Czym się charakteryzują te osuszacze i co je odróżnia od innych maszyn tego typu?
Sposób działania adsorpcyjnych osuszaczy powietrza
Adsorpcyjny osuszacz powietrza opiera się na zjawisku adsorpcji, czyli gromadzeniu się cząsteczek jednej substancji na powierzchni drugiej substancji, po to aby usunąć wilgoć. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych, substancją aktywną, która pochłania wilgoć z powietrza, jest tzw. adsorbent. Najczęściej stosowanym adsorbentem jest żel krzemionkowy, który charakteryzuje się dużą powierzchnią właściwą oraz wysoką zdolnością do adsorpcji pary wodnej. Adsorbentami są też często sita molekularne, chlorki azotu, siarczki itd.
Jak dokładnie przebiega adsorpcja w osuszaczu powietrza?
Wilgotne powietrze jest zasysane przez wentylator i kierowane na rotor z adsorbentem, na którego powierzchni pozostają cząsteczki wody. Następnie suchy strumień powietrza z adsorpcyjnego osuszacza powietrza z powrotem jest kierowany do pomieszczenia. Po pewnym czasie, gdy adsorbent zostaje już całkowicie nasycony wilgocią, następuje jego podgrzanie. Pod wpływem ciepła cząsteczki wody są uwalniane z powierzchni adsorbentu i odprowadzane na zewnątrz urządzenia.
Czym się różnią adsorpcyjne osuszacze od kondensacyjnych?
Kondensacyjne osuszacze powietrza to drugi popularny typ osuszaczy. W tym urządzeniu wilgotne powietrze jest zasysane przez wentylator i kierowane na wymiennik ciepła, który jest schładzany. W parowniku para wodna ulega skropleniu, a potem gromadzona jest w zbiorniku. Wtedy ogrzewa się ją do odpowiedniej temperatury, a następnie wdmuchuje do pomieszczenia.
Obydwa rodzaje osuszaczy różni więc sposób działania. Ponadto, osuszacze adsorpcyjne cechują się większą wydajnością osuszania, zwłaszcza przy niskich temperaturach i niskiej wilgotności względnej.