Zasadniczym powodem, dla którego decydujemy się na zamontowaniem pompy ciepła w swoich domach, jest fakt, iż pozwala ona na znaczne oszczędności w zakresie ogrzewania domu.
Pompa ciepła jest urządzeniem, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura jest wyższa. Pompa ciepła jest najtańszym elektrycznym sposobem na ogrzanie domu, a jej żywotność może przekraczać nawet 20 lat. Jest to także jedna z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania domu. Użytkownicy pomp ciepła starają się użytkować je jak najbardziej ekonomicznie. Często w nocy, kiedy taryfa za pobierany prąd jest niższa, pompa ciepła działa na pełnej mocy, a w dzień jedynie dogrzewa pomieszczenia. Dzięki temu również można zwiększyć oszczędności.
Profesjonalne produkty Hidros do kontroli temperatury i wilgotności
Dla całorocznej klimatyzacji obiektów handlowych, hal widowiskowo sportowych, lotnisk czy banków, przeznaczone są specjalne centrale z pompą ciepła. Stanowią one gotowy do pracy system, który jest w stanie zapewniać odpowiednią temperaturę na bardzo dużych powierzchniach przez cały rok. Centrale z pompą ciepła posiadają zabudowaną automatykę wraz z oprogramowaniem, dzięki czemu sterowanie jest o wiele wygodniejsze, łatwiej też uniknąć awarii.
Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła jest wystarczająca do ogrzania pomieszczeń do temperatury 21,5-22,5 stopnia Celsjusza. Podstawą jest właściwy dobór mocy urządzenia. Istotne jest również umieszczenie pompy ciepła w odpowiednim miejscu, ponieważ z jednej strony ma ona bardzo duże rozmiary, a dodatkowo konieczne jest zamontowanie obok pompy zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz buforu ciepła. Z tego powodu pompy umieszcza się z reguły w piwnicach i w pomieszczeniach technicznych. Inna kwestią jest hałas, który powoduje, że właściciele pomp z reguły starają się je możliwie odizolować od pomieszczeń mieszkalnych. Gruntowe pompy ciepła wymagają instalacji dolnego źródła ciepła, które jest najdroższym elementem.
Powietrzna pompa ciepła
Nieustannie rośnie popularność powietrznych pomp ciepła. Wynika to między innymi z tego, że montuje się je łatwiej i szybciej niż gruntowe pompy ciepła, a w efekcie koszty są niższe.
Powietrzne pompy ciepła niestety nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania domu, z uwagi na zmienny klimat, panujący w Polsce. W zimie ich moc znacznie spada, dlatego koniecznie musi współpracować z innymi źródłami ciepła, na przykład z elektrycznymi grzałkami lub kotłami na gaz. Jeśli jednak nasz dom jest energooszczędny lub nie mamy możliwości zamontowania gruntowej pompy ciepła, to powietrzna pompa ciepła będzie dobrym wyborem.
Przemysłowe pompy ciepła
Do podgrzania dużych obiektów służą przemysłowe pompy ciepła. W ich przypadku najistotniejsza jest efektywność i ekonomiczność.
Przemysłowe pompy ciepła pozwalają znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną, są też wyjątkowo ekonomiczne.
Można za ich pomocą ogrzać nawet największe biurowce i hurtownie. Pompy ciepła dużej mocy pozwalają na spore oszczędności w zakresie ogrzewania budynków o dużych powierzchniach. Takie pompy chronią nie tylko budżet, lecz także środowisko naturalne. Pompy ciepła wysokiej mocy korzystają jedynie z odnawialnych źródeł energii. Można wykorzystywać je także do chłodzenia pasywnego oraz integrować je z instalacją techniczną budynku.
Basenowe pompy ciepła
Chcemy ogrzewać nie tylko nasze domy, ale coraz częściej także baseny. Woda w basenie z uwagi na klimat w Polsce musi być podgrzewana, ponieważ w przeciwnym wypadku korzystanie z niego byłoby możliwe jedynie przez kilka tygodni w roku. W odpowiedzi na tę potrzebę powstały specjalne, basenowe pompy ciepła, które pozwalają na ekonomiczne podgrzanie wody już po pierwszym razie. Cena basenowych pomp ciepła uzależniona jest od wielkości basenu.